Polsko-niemiecki projekt kooperacyjny »Sagenhafte Spurensuche - Poszukiwanie Legendarnych Śladów« łączy w niepowtarzalny sposób taniec i teatr lalkowy, a z ich spotkania powstaje nowa fascynująca forma sztuki. Görlitzka tancerka Steffi Sembdner stworzyła w ścisłej współpracy z polskim dyrektorem teatru, Bogdanem Nauką, scenariusz i choreografię wspólnego spektaklu »hagazussa«, którego premiera odbyła się wiosną w Görlitz i w Jeleniej Górze, a który obecnie powraca w nowej odsłonie jako »hagazussa II« do naszych Teatrów.
Siedem wiosennych przedstawień w Görlitz i w Jeleniej Górze było wyprzedanych prawie do ostatniego miejsca. Jesteśmy pewni że Nowy spektakl będzie się cieszył równie dużym powodzeniem wśród widzów.
»hagazussa« to spotkanie niemieckiego tańca i polskiego teatru lalkowego. Steffi Sembdner, której choreografie spotkały się z żywym przyjęciem na festiwalu »euroscene« w Lipsku i w ramach projektu »Tancerze dla tancerzy«, jest zachwycona zdolnościami ruchowymi lalkarzy i intensywnością pracy ich ciał. W temacie czarownic fascynujący dla Sembdner jest tradycyjny sposób ich przedstawiania. Silne Kobiety ciągle żyły w niepewności, rozdarte między szacunkiem a strachem, wiarą i przesądem.
Lalkarze Zdrojowego Teatru Animacji i tancerze Tanzcompany Teatru Görlitz biorą na swój estetyczny warsztat pewien rozdział śląskiej historii, który porusza dziś zarówno polskich jak i niemieckich mieszkańców regionu po obu stronach Nysy: czarownice na Śląsku. Ich los, napiętnowany wykluczeniem ze społeczeństwa i prześladowaniami, jest częścią śląskich legend, niepozbawionych prawdy.
Kto już widział spektakl »hagazussa«, ten może się cieszyć na »hagazussa II«. W nowej odsłonie nie ma – w odróżnieniu od pierwszej części – elementów językowych. Obsada tancerzy została rozszerzona z czterech do sześciu, zaś sześciu lalkarzy i trzy duże lalki są dobrze znane publiczności. Również muzyka i kostiumy uległy zmianom w nowym opracowaniu.
Fundacja Kulturstiftung des Bundes umożliwiła w ramach programu Wanderlust intensywną współpracę na przestrzeni kilku sezonów obydwu teatrów ponad granicami krajów i gatunków sztuki.
Koprodukcja Tanzcompany Görlitz i Zdrojowego Teatru Animacji Jelenia Góra, wspierana przez fundację Kulturstiftung des Bundes w ramach programu Wanderlust. Dofinansowano z budżetu Miasta Jeleniej Góry.
Premiera: 03 listopada 2012